Bře 012012
 

Letos na jaře konečně nastal čas, abychom s jistým odstupem zhodnotili, jak idea celé nadace v prvním (zkušebním) ročníku dopadla. V první řadě jsme dostali dva výstupy od organizátorů loňské vybrané hry Cold Cityzávěrečnou zprávu zaměřenou na financování a shrnutí zaměřené na průběh samotné organizace – čímž naplnili pravidlo k udělení zbytku věnované částky. Přípravy, průběh a nakonec i ohlasy od účastníků a cépéček jsme průběžně sledovali a závěrečná zpráva nás tak jen utvrdila, že 22.000 Kč rozhodně nebyly peníze marně vyhozené z okna a naše očekávání se tak naplnila. Při rozmýšlení, jak dál, jsme se však potýkali i s dalšími faktory.

Rozhodování

K myšlence nadace nás na začátku přivedl pocit, že zajímavých larpů přibývá stále klesajícím tempem a z našeho pohledu her tedy ubývá. Teď nám bylo jasné, že jedna kapka moře neudělá. Nepříliš ohromující rozsah projektu podtrhovaly také názory od organizátorů, že výše nasbírané částky nijak závratně kvalitu či netradičnost larpu podtrhnout nemůže – muselo by se jednat o sumu snad i řádově vyšší.

Další negativum byl zájem projevený tvůrci, kteří se měli o sponzorský dar se svými nápady tehdy přihlásit. Můžeme to samozřejmě připisovat malému „věhlasu“ začínajícího a tedy z pochopitelných důvodů nedůvěryhodnému projektu, jakým nadace byla. Ale za prvé začínající stále je a za druhé mohou být tyto důvody jen růžové brýle před krutou realitou prostou tvůrčího potenciálu, který se snažíme vybudit.

Ale většinu uvedeného jsme znali již při loňském vyhodnocení a bylo tak zbytečné ji znovu omílat. Naopak se objevilo více hlasů, které by chtěly do nadace alespoň drobným obnosem přispět, a my se tak začali dívat hlavně do budoucna. Rozhodnutí nakonec padlo ve prospěch pokračování, přestože někteří z nás se k většímu základnímu finančnímu vkladu z vlastní kapsy už tentokrát nepostavili vstřícně.

Další ročník

Od začátku se objevovaly myšlenky celou nadaci nějak zformalizovat. Ať už právně, zaštítit nějakou organizací, nebo alespoň trvaleji udržitelnými pravidly nezávislými na konkrétních lidech. Protože však stále nejsme přesvědčeni o úspěchu a budoucím potenciálu, rozhodli jsme se další ročník stále považovat za testovací, a proto dostal kryptické označení Nadace pro larp RC.

V tuto chvíli nezbývá než doporučit potenciálním žadatelům projít předchozí žádosti a popis celého rozhodovacího procesu jako inspiraci a poučení jak na to, v neposlední řadě pak na organizátorskou zprávu loňské hry.

Těšíme se na vaši podporu – čtenářskou ve formě komentářů, finanční v podobě příspěvků do nadace, i aktivní ve formě ochoty se na dalším ročníku nějakým způsobem podílet. Ideální místo, kde si s námi můžete o nadaci popovídat, je letošní Odraz. A mimochodem – víte, že v rámci přihlášky na tuto konferenci můžete zatržením jednoho políčka do nadace bezbolestně přispět?

Sorry, the comment form is closed at this time.